belrus
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003
  • 2002
  • 2001
  • 2000
  • 1999
  • 1998
  • 1997
  • 1996
  • 1995
  • 1994
  • 1993
  • 1992
  • 1991
  • 1990
  • 1989
  • 1988
  • 1987
  • 1986
  • 1985
  • 1984
  • 1983
  • 1982
  • 1981
  • 1980
  • 1979
  • 1978
  • 1977
  • 1976
  • 1975
  • 1974
  • 1973
  • 1972
  • 1971
  • 1970
  • 1969
  • 1968
  • 1967
  • 1966
  • 1965
  • 1964
  • 1963
  • 1962
  • 1961
  • 1960
  • 1959
  • 1958
  • 1957
  • 1956
  • 1955
  • 1954
  • 1953
  • 1952
  • 1951
  • 1950
  • 1949
  • 1948
  • 1947
  • 1946
  • 1945
  • 1944
  • 1943
  • 1942
  • 1941
  • 1940
  • 1939
  • 1938
  • 1937
  • 1936
  • 1935
  • 1934
  • 1933
  • 1932
  • 1931
  • 1930
  • 1929
  • 1928
  • 1927
  • 1926
  • 1925
  • 1924
  • 1923
  • 1922
  • 1921
  • 1920
  • 1919
  • 1918
  • 1917
  • 1916
  • 1915
  • 1914
  • 1913
  • 1912
  • 1911
  • 1910
  • 1909
  • 1908
  • 1907
  • 1906
  • 1905
  • 1904
  • 1903
  • 1902
  • 1901
  • 1900
  • 1899
  • 1898
  • 1897
  • 1896
  • 1895
  • 1894
  • 1893
  • 1892
  • 1891
  • 1890
  • 1889
  • 1887
  • 1886
  • 1885
  • 1884
  • 1883
  • 1880
  • 1879
  • 1877
  • 1876
  • 1875
  • 1874
  • 1873
  • 1870
  • 1869
  • 1868
  • 1867
  • 1866
  • 1863
  • 1860
  • 1859
  • 1858
  • 1854
  • 1853
  • 1852
  • 1851
  • 1850
  • 1848
  • 1847
  • 1845
  • 1843
  • 1840
  • 1839
  • 1838
  • 1837
  • 1836
  • 1834
  • 1833
  • 1830
  • 1828
  • 1827
  • 1826
  • 1825
  • 1823
  • 1822
  • 1820
  • 1819
  • 1817
  • 1812
  • 1810
  • 1808
  • 1800
  • 1797
  • 1795
  • 1790
  • 1789
  • 1788
  • 1785
  • 1778
  • 1775

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

1993

1992

1991

1990

1989

1988

1987

1986

1985

1984

1983

1982

1981

1980

1979

1978

1977

1976

1975

1974

1973

1972

1971

1970

1969

1968

1967

1966

1965

1964

1963

1962

1961

1960

1959

1958

1957

1956

1955

1954

1953

1952

1951

1950

1949

1948

1947

1946

1945

1944

1943

1942

1941

1940

1939

1938

1937

1936

1935

1934

1933

1932

1931

1930

1929

1928

1927

1926

1925

1924

1923

1922

1921

1920

1919

1918

1917

1916

1915

1914

1913

1912

1911

1910

1909

1908

1907

1906

1905

1904

1903

1902

1901

1900

1899

1898

1897

1896

1895

1894

1893

1892

1891

1890

1889

1887

1886

1885

1884

1883

1880

1879

1877

1876

1875

1874

1873

1870

1869

1868

1867

1866

1863

1860

1859

1858

1854

1853

1852

1851

1850

1848

1847

1845

1843

1840

1839

1838

1837

1836

1834

1833

1830

1828

1827

1826

1825

1823

1822

1820

1819

1817

1812

1810

1808

1800

1797

1795

1790

1789

1788

1785

1778

1775

Performensk 2019

September 5 – 7, 2019
Minsk, Belarus
The second edition of the festival focusing on the presentation of "live" (performative) art, which is presented live here and now in front of the audience. Performance 2019 focuses on the genre of performance/live art, sound art and experimental theatre.The theme of the season is Space In Art.First of all, Space is understood in the context of artistic creativity as one of the main elements that determine the final artistic form.
  • Performensk
    organizer, в рамках
  • Maria Komarova
    coordinator, participant
  • Světlana Silič
    designer, participant
  • Rufina Bazlova
    participant
  • Евгений Рогозин
    participant
  • Вероника Свободова
    participant
  • Михаил Киндернай
    participant
  • Джон Дж.Беме
    participant
  • Анна Романова
    participant
  • Семен Куликов
    participant
  • Алоис Янг
    participant
  • Глеб П.
    participant
  • Фонон
    participant
  • Агата Дичко
    participant
  • Юлита Гоздзик
    participant
  • Войтек Курек
    participant
  • Великий цирк неудач
    participant
  • Катаржина Сенкевич
    participant
  • Дэйджоб Коллектив
    participant
  • Акпаток
    participant
  • Анна Романова
    participant
  • Маттэо Ровещато
    participant
  • Лучия Брикко
    participant
  • Иксис
    participant
  • Лена Кела
    participant
  • Виктор Шери
    participant
  • Илья Пилатович
    participant
  • Антонин Бринда
    participant
  • Жереми Бокет
    participant
  • Грегуар Хук
    participant
  • Поль Реган
    participant
  • Алестер Макленнан
    participant
  • ВОВ Перформанс Групп
    participant
  • Адриана Дисман
    participant
  • Анти-Юхани Маннинен
    participant

Program:

September 6th, 2019

11.00 - 22.00 - "The Connection of space, time and sound processes in the modern world" - Yevgeniy Rogozin (sound installation)

12.00 - 17.30 - "Between" - Veronika Svobodova, Michal Kindernay (audiovisual installation)

16.00 - 20.00 - "You" - John J. Boehme (long-duration performance)

17.00 - 17.30 / 19.00 - 19.30 / 20.30 - 21.00

"36 dramatic situations" - Anna Romanova, Semion Kulikov (experimental theater of puppets and objects)

17.00 - 17.30 / 19.00 - 19.30 / 20.30 - 21.00

"Passing by" - Rufina Bazlova (visual performance)

18.00 - 19:00 - "Ror-bu" - Veronika Svobodová (audiovisual performance)

19:30 - 20.30 - "Sonic Animism: The Emergences of the 30-Feedback System" - Alois Yang (sound performance)

21.00 - 21.30 - "Untitled" - Gleb P. (sound performance)

22.00 - 9.00 - sound event "Phonon"

September 7th, 2019

11.00 - 22.00 - "Moribundae" - Agata Dyczko, Julita Gozdzik, Wojtek Kurek (installation)

12.00 - 14.00 - Workshop: "Audiowalk" - Veronika Svobodova, Michal Kindernay

12.00 - 17.00 - "Untitled" - Great Circus of Failure (interactive performance-game)

11.00 - 21.00 - "The Blood Moon" - Katarzyna Sienkiewicz (long-duration performance)

12.00 - 17.00 - "Figures" - Dayjob Collective (Timothy Page and Salla Hakkola) (long-duration performance)

15.00 - 17.00 - "Deform, deface, degrade, detract, devalue, delegitimize, destroy" - Akpatok (Nina and David Adrjanchyk) (sound installation)

17.00 - 18.00 / 20.00 - 21.00

"Cheburashka / ČBRŠ" - theater group Pyl (Maria Komarova, Svetlana Silich, Anna Romanova) (experimental theater)

17.00 - 17.30 - "EPPUR SI MOVE - part I" - Matteo Rovesciato and Lucia Bricco (performance and walk)

17.00 - 23.00 - "Spaceship Earth and" - The Ixes (long-duration performance)

18.00 - 19.00 - "Space, here we come" - Leena Kela (performance)

18.30 - 19.00 - "EPPUR SI MOVE - part II" - Matteo Rovesciato and Lucia Bricco (performance and walk)

19.00 - 19.50 - "ANIMA DULCIS" (LAT. DOLE LIFE) - Viktor Szeri (multimedia performance)

21.00 — 23.00 — "Me/He/She/We Without Things" — Ilya Pilatovich (long-duration performance—installation)

September 8th, 2019

11.00 - 22.00 - "Me / He / She / We Without Things" - Ilya Pilatovich (long-duration performance - installation)

12.00 - 17.00 - "Untitled" - Great Circus of Failure (interactive performance-game)

11.00 - 22.00 - "Moribundae" - Agata Dychko, Julita Gozdzik, Wojtek Kurek (installation)

12.00 - 14.00 - Lecture and discussion on topic "Site Specific" (leading by Antonin Brinda)

13.00 - 18.00 - (PLAN.SEQUENCE)⁴ - Jeremy Bocquet and Gregoire Houcke (sound performative installation)

14.00 - 16.00 - "Talhiya Lapse 13" - Paul Regan (long-duration performance)

15.00 - 17.00 - "Feat a Heat" - Alastair Maclennan (long-duration performance)

17.30 - 20.30 - "To the Sun" - BOB PERFORMANCE GROUP (long-duration performance)

18.30 - 19.00 - "Questions without answers must be asked very slowly" - Adriana Disman (performance)

19.00 - 19.30 - "Mumblecore" - Antti-Juhani Manninen (audiovisual performance)